Çadır Nasıl Kurulur?

Çadır nasıl kurulur? Daha önce hiç çadır kurmadıysanız veya en son kurduğunuzdan bu yana çok zaman geçtiyse veya çadır kurma konusunda faydalı ipuçları size yardımcı olabilir.

Çadır kurmak dört aşamadan oluşur:

  • Yolculuk için hazırlanıyor
  • Kamp için yer seçimi
  • Çadırın kurulması
  • Çadırın depolanması ve bakımı

Dışarı çıkmadan önce çadırınızı evde kurmayı deneyin. Evde, stres seviyesi başka herhangi bir yerden çok daha düşük olduğu için her şeyle sakince başa çıkabilirsiniz.

Talimatları dikkatlice okuyun ve tüm parçaların yerinde olup olmadığını kontrol edin. Doğada çadır kurarken olabilecek en kötü şey hiçbir detayın olmamasıdır.

Çadırın arkasına dikkat edin. Modern çadırlar dayanıklı malzemelerden yapılmıştır, ancak çıplak zemine değil, özel bir alt tabakaya kurarsanız çadırınız çok daha uzun süre dayanır.

Çadırınızın üzerine gerilmiş isteğe bağlı bir yağmurluk, şiddetli yağmurda kuru kalmanıza yardımcı olur.

Çadırın altı zemindeki nemi yeterince iyi tutmuyorsa mümkünse polietilen döşeyin. Bu tür malzeme tabanı çoğaltır ve ıslanmasını önler.

Çadırı çıkarın, ardından her katmanı yerleştirin. Çadırın alt, üst ve çıkışının nerede olduğunu hemen belirleyin.

İç kısmını çadırın kurulacağı yere yerleştirin.

Çadır bir iç çerçeveye sahipse, direkleri birleştirin ve onları bir uyku yerine yerleştirin.

Pimleri köşelere yerleştirin ve çadırı kancalarla sabitleyin. Önemli bir nokta, iki yayın kesişme noktasının zorunlu olarak sabitlenmesidir, çünkü bu, ek yapısal güvenilirlik sağlar.

Üzerine bir tente atın ve düzeltin, ayakları (varsa) takın.

Tenteyi kemerlere bağlayın ve çadırla birlikte gelen gergi tellerini kullanarak gerin.

Hayvanları dışarıda tutmak için tüm fermuarları kapatın ve pencereleri ekranlarla kapatın.

Kamp için yer seçimi nasıl olur?

Kamp için yer seçimi çok önemlidir, kamp kurabileceğiniz kadar çadır kurabileceğiniz kadar geniş bir alan olmalıdır.

Alanı kayalardan ve dallardan temizleyin, bir çam ormanında bir gece kalıyorsanız şanslısınız, çünkü çam iğneleri tabakası toprağı kurutur ve dinlendirici bir uyku sağlar.

Çadırınızı ovalara veya çukurlara kurmayın. Yağmur durumunda çevredeki arazi seviyesinin altında kalan tüm yerler sular altında kalacak. Son derece su geçirmeyen bir çadır tabanınız ve bir pediniz olsa bile, suyla çevrili olarak uyanmak hiç hoş değil.

Çadırınızı kurmak için ideal yer düz, kuru ve yüksek bir noktadır.

Çadırı, rüzgar girişe esmeyecek şekilde yerleştirin. Böylece çadır şişmeyecek ve kazıklara aşırı baskı yapmayacaktır.

Rüzgar siperi oluşturmak için çevredeki bitki örtüsünü kullanın.

Çadırınızı kuru bir dere yatağına kurmayın, sular altında kalabilirsiniz.

Çadırınızı fırtınalarda tehlikeli olabilecek yaşlı ağaçların altına ve çadırınızın üzerine düşebilecek devasa dalların altına kurmayın.

Güneşin hangi taraftan doğduğunu belirleyin. Yaz aylarında, güneşte bir çadırda çabucak çok havasız hale gelebilir ve çok terli ve sinirli uyanma riskiniz vardır. Bu nedenle önceden uygun bir yer bulun ki sabah üstünüzde bir gölge olsun ve istediğiniz zaman uyanabilesiniz.

Kampınızı doğru organize edin. Çadırınızı mutfaktan ve tuvaletten uzağa yerleştirin (tercihen rüzgarın ters yönde olması kokuların dinlenmenize engel olmamasını sağlar). Kampta ateş yakacaksanız, ateşin çadırınızdan uzakta olduğundan emin olun ve uyumadan önce ateşi söndürün.

Çadırın Depolanması ve Bakımı

Çadırınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için çadırınızı saklama ve bakımıyla ilgili ipuçlarımıza göz atın.

Montajdan önce çadırın kurumasını bekleyin. Yağmur yağmasa bile, çadırın üzerinde çiy ve yoğuşma izlerinin kalabileceğini unutmayın. Bu nedenle, paketlemeden önce çadırı kurutmak ve havalandırmak iyi olacaktır. Bunu yapmazsanız, çadırda küf gelişebilir ve bu da sonraki doğa gezilerini önemli ölçüde bozabilir. Zaman kısıtlamanız varsa, eve geldiğinizde çadırınızı kurutduğunuzdan ve havalandırdığınızdan emin olun. Monte edilmiş halde veya sadece bir çamaşır ipine asılarak kurutulabilir.

Çadırın her bir parçasını birbirinden ayırın. Tenteleri her seferinde farklı şekilde sarmak en iyisidir. Bu, kırışıklıkları ve mikro çatlakları önleyecek ve çadırınız daha uzun süre dayanacaktır.

Tenteleri paketledikten sonra çadır çantanıza koyun ve ardından kazıkları ve direkleri koyun. Dikkatli olun, kazık ve direkleri saklamak için özel bir çantanız yoksa direklerle çadırın kenarlarına çarpmamaya çalışın, bu çadıra zarar verebilir.

Çadır üzerindeki baskıyı en aza indirmek için çadırı evde gevşek tutmak en iyisidir. Düşük sıcaklıklar ve güneş ışığına doğrudan maruz kalma, çadır için aynı derecede zararlıdır. Bu nedenle, evde asma katta saklamak daha iyidir.

Saklamadan önce çadırın üzerinde kir veya katran kalmadığından emin olun. Hala kir varsa, çıkarmak için nemli bir bez kullanın ve ardından çadırı kuruladığınızdan emin olun.

Ağaçlardan gelen reçine çadırda kalırsa, kurumasını beklemeniz gerekir, ardından kirlenme yerinin içine buz yerleştirilmelidir. Soğutulmuş reçine daha kırılgandır ve brandayı daha kolay terk eder.

Çadırınız size uzun süre sadakatle hizmet ettiyse, su geçirmezlik özelliklerini eski haline getirmeyi düşünün. Bu, özel aletler kullanılarak yapılabilir.